Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Yakıtsız Uzay Roketi Üretiliyor mu?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Geçtiğimiz günlerde Çin Merkez Televizyonu, Çin’de yakıtsız uzay roketi sürücüsünün üretildiği iddiasını ortaya attı.
 Yakıtsız Uzay Roketi Üretiliyor mu?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Yakıtsız Uzay Roketi Üretiliyor mu?

Geçtiğimiz günlerde Çin Merkez Televizyonu, Çin’de yakıtsız uzay roketi sürücüsünün üretildiği iddiasını ortaya attı.

Yakıtsız Uzay Roketi Sürücüsü Nedir, Nasıl Çalışır?

Yakıtsız uzay roketi sürücüsü, bir diğer adıyla EM Drive; uzun süredir yalnızca kağıtlarda kalan bir teori olarak görülüyordu. Yine bu teorinin vaadine göre; EM Drive sayesinde roketler rezonanslar ve titreşimler sayesinde yakıt kullanılmadan uzaya fırlatılabiliyor.

Esnek Reklam Alanı
 

Çalışma prensibi, roketin koni şeklindeki egzoz borusundan elektromanyetik dalgalar oluşmasına dayanıyor. Öyle ki oluşan bu dalgalar, egzoz borusunun duvarlarına çarparak titreşimler oluşturup yarattığı rezonansla roketin havalanmasını hatta uzayda istenilen konuma ulaşmasını sağlıyor.

Yakıtsız Uzay Roketi’nin Üretilmesi Mümkün mü?

Böyle bir oluşumun üretilmesi, günümüze kadar bilinen ve fiziğin temelini oluşturan tüm yasaların değişeceği anlamına gelebilir. Çünkü enerjinin yoktan var edilemeyeceği, termodinamik yasası ve Newton yasaları hala daha kabul görüyor. İnovatif düşünmek ve imkansızı kabul etmemek her ne kadar değişimin öncüsü olsa da bilim insanlarının bir çoğu, Çin’in yayınladığı bu haberin gerçeklik payını oldukça düşük olarak görüyor.

16 sene önce İngiliz bilim adamı Roger Shawyer tarafından yalnızca bir hipotez olarak ortaya atılan yakıtsız uzay roketi sürücüsü, gerçekten üretildiyse bilim dünyasında bir devrim yaratacağı şüphesiz.

Çin Merkez Televizyonu yayınladığı haberde, bu sürücünün üretildiğini ve yakında gerekli uzay çalışmalarının yapılacağını tüm dünyaya duyurdu.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın