Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Bilgisayarın Kalbi ? Ram

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Bilgisayarın Kalbi ? Ram
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Bilgisayarın Kalbi ? Ram

Hem bilgisayarlarda hem de akıllı telefonlarda performans, hız, stabilite gibi birçok faktör doğrudan RAM ile ilişkilidir.

RAM Nedir?

RAM, işlemcinin işleyeceği verilerin geçici olarak tutulduğu depolama birimidir. İngilizce açıklaması olan Random Access Memory’nin baş harflerinden oluşmaktadır. Yani rastgele erişim belleği anlamına gelmektedir.

Esnek Reklam Alanı
 

İşlemci, siz RAM’in bulunduğu elektronik cihazı kullanırken planlanan işlemi gerçekleştirebilmek için belli bir depolama alanına ihtiyaç duyar. İşlemde olmayan verilerin saklanması sabit disk, USB flash bellek gibi birimler üzerinden yapılır. Fakat işleme alınacak bir veri, kendine RAM üzerinde belli bir alan oluşturmalıdır.

RAM’de hiçbir işlem yapılmazken dahi yeterli alanın olmaması yahut farklı işlemlerin RAM alanını kısıtlaması sonucu, amaçlanan işlem yapılamaz. Bu bir uygulama ise hiç açılmayabilir ya da performans sorunu çıkartabilir.

RAM Depo Boyuları ve RAM’de MHz Değeri

RAM modülleri Bayt ve katları cinsinde ifade edilir. Piyasada satışa sunulan RAM’lerin fiyatına göre bu özelliklerinin değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür. 256 Megabayt bir RAM ile günümüz elektronik marketlerinde, özellikle de kişisel bilgisayarlar için, karşılaşmak neredeyse imkansızdır. Genel olarak 2 Gigabayt, 4 Gigabayt, 8 Gigabayt, 16 Gigabayt ve katlarındaki çeşitler karşımıza çıkmaktadır.

MHz değeri, RAM’in çalışma hızın belirten bir değerdir. Örneğin 1600 MHz bir RAM , 200 MHz olandan daha yavaş çalışır. Fakat bu noktada değinilmesi gereken bir husus da, RAM’in bulunduğu cihazın ana kartının bu hızını destekleyip desteklememesidir.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın