Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

3D Yazıcılarla İki Boyut Devri Kapanıyor mu?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 3D Yazıcılarla İki Boyut Devri Kapanıyor mu?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor 3D Yazıcılarla İki Boyut Devri Kapanıyor mu?

İlerleyen teknoloji ile günümüzde gerçekleştirdiğimiz güncel işlerden tutun baskı ve kalıplarla oluşturulan nesneler, yavaş yavaş 3D yazıcı kullanılarak yapılmaya başlanıyor.

3D Yazıcı Nedir?

Sadece sanat ve tasarım üzerine değil, hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik birçok işlevi olan 3D yazıcı, dijital olarak planlanan bir projenin nesneye dönüştürülmesini sağlayan cihazdır. Tasarımı ilk kez 1984 yılında Chuck Hull adlı bir mühendis tarafından yapıldı. Ancak cihazın en popüler türü olan kaynaştırma birikim modellemesi (FDP), mucit ScottCrump tarafından icat edilmiştir. Üstelik icat etmeyle kalmayıp 1989’da patentini alarak 1994’te Stratasys adlı kendisine ait FDP şirketini halka açmıştır.

Esnek Reklam Alanı
 

3D Yazıcı Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

3D yazıcı, günümüzde daha çok görsellikle alakalı çalışmalarla ön plana çıksa da yeni çalışmalar gösteriyor ki tek marifeti bu değil. Özellikle medikal sektöründe bir öncü haline geleceği söyleniyor. Bilakis ilk protez uzuvlar ve çeşitli estetik cerrahi çalışmalar yapıldı bile. Projelenen bir fikri direkt olarak objeye çevirip insanın karşısına çıkarttığından geleceğinin çok daha parlak olacağını söyleyebiliriz.

CAD formatında projeler yaratabileceğiniz herhangi bir uygulama kullanılarak, 3D yazıcıya bunu aktarabilirsiniz. Bu formattaki veriler, kablo aracılığıyla yazıcıya aktarılır ve yazıcının bunu tamamlaması beklenir. Yazıcı bu nesneyi tamamlarken “AdditiveManufacturing” yani katlamalı imalat adı verilen prensibiyle çalışır. Flament adı verilen termo plastik malzemeler kullanılır.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın