Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Atletizm Dalları Nelerdir?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Uzun soluklu bir koşu olan atletizm sporu aslında göründüğünden detaylıdır ve kendi içinde oldukça çeşitlidir.
 Atletizm Dalları Nelerdir?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Atletizm Dalları Nelerdir?

Uzun soluklu bir koşu olan atletizm sporu aslında göründüğünden detaylıdır ve kendi içinde oldukça çeşitlidir.

Atletizm Sporu

Atletizm, spor dalları arasında oldukça keyifli ve yoğun fiziksel aktivite gerektiren bir türdür. Çoğumuz ise atletizm sporunu yalnızca koşu olarak biliriz. Ancak koşunun yanı sıra birbirinden güzel alt dallara sahiptir bu spor. Genel hatlarıyla atletizmi dallara ayıracak olursak üç ana atletizm dalı ortaya çıkacaktır. Bunlar; alan, koşu, yürüme olarak isimlendirilebilir.

Esnek Reklam Alanı
 

Koşu

Hepimizin temelde bildiği atletizm dalıdır. Kısa mesafe koşusu, orta mesafe koşusu, engelli koşu ve flama (bayrak) koşuları, bu dalın alt başlıkları arasında yer almaktadır. Birçok sporcu bir araya gelerek; stadyumda, ormanda, kırda, bahçede veya spor salonlarında birbirleriyle yarışırlar. Atletizm dalları arasında hem keyifli hem de heyecanlı olanıdır.

Yürüyüş

Adı üstünde yürüme yarışlarını kapsar. Bu dalda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bir ayak yerden kalkmadan diğer adım atılmalıdır. Aksi takdirde sporcular diskalifiye olabilir.

Alan Yarışmaları

Atletizmin, koşmaktan ziyade farklı beceriler gerektiren alt dalıdır. Yine bu alanın da birbirinden keyifli alt dalları mevcuttur. Tek adım atlama olarak da bilinen uzun atlama, ortalama kırk beş metrelik mesafeden kum havuzuna atlanarak yapılır. Üç adım atlama ise üç aşamadan oluşan, yine sıçrama gerektiren atletizm dalıdır. Yüksek atlama dalında ise atletin bir çıtadan sırt üstü atlaması gerekir. Bunların haricinde sırıkla atlama, gülle atma, çekiç atma, disk atma ve cirit atma gibi alan yarışmaları da mevcuttur.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın