Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Ping ve FPS Arasındaki Denge

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Ping ve FPS Arasındaki Denge
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Ping ve FPS Arasındaki Denge

Bir çoğumuz pahalı bilgisayarlar ile 12 13 FPS aldığı muhakkak olmuştur ya da ara ara DROP yaşadıkları da görülmüş olabilir. Bunun sebebi ise makalemizde.

 

Esnek Reklam Alanı
 

FPS bazı durumlarda internetinizin hızı ve gecikme süresine bağlı kalmaktadır. Misal, botlarla oynadığınız oyunda 200FPS aldığınız varsayarsak, 4mb/s bir internet ile 60FPS’e kadar düşüş yaşayabilirsiniz. Çünkü FPS artış ve düşüşünüz tamamen internet hızınıza bağlı. Bir kısmı donanım ile alakalı fakat bu donanımınız yüksek ise maximum düşüş 60FPS civarı olabilir. Şayet, güçlü donanım ve güçlü ağ ile yine bu civarda bir düşüş görünüyor ise, büyük ihtimalle sorun donanımsaldır ve en yakın teknik servis ile bu durumu görüşmeniz gerekir.

 

Oyun oynarken arka planda Windows, güncelleme yapar, dosya indirir, Discord’da arkadaşlarınız ile konuşuyor da olabilirsiniz. Bunlar hem RAM kullanımınızı etkiler hem de FPS artışınızda gözle görülecek farklar yaratır. Hem bilgisayar kaynaklarını kullanan hem de internet kaynaklarını kullanan programlar çoğu zamanlarda bu tip davranışları sergilemiştir.

 

Önüne geçmek pek kolay değil çünkü ne kadar ekmek o kadar köfte konusuna dönüyor. Oyun için özel üretilmiş iç bileşenler kullanabilirsiniz, Internet hızınızı yükselttirebilir ya da ISP değişimi yapabilirsiniz. Gecikme süresinin önemi de aslında bir kısmı donanıma diğer kısmı oyunu oynatan kaynağa bağlıdır. Eğer oynadığınız oyun bir online oyun değil ise tabi ki fark edecektir. Lakin online oyunlarda bu iş biraz değişiyor. Ping süresine göre monitöre aktarım hızı ve bilgisayar işlemcisinin bunları çözümlemesi saniyeler alsa bile gecikme barizdir. Bunun için tavsiye edilen yöntem, oyuncu bileşenleri kullanıp performans özelliklerini yüksek konuma getirmektir.

 

Eğer Notebook kullanıcısı iseniz, fazla randıman almanız söz konusu değildir. Notebookların çoğu Work-Station olarak üretilmiştir. Oyuna verimli değildir. Fakat ufak tefek yazılım modifikasyonları ile oyun için bir nebze iyileştirme yapılabilir. Bunlardan birisi de çift ekran kartlı bilgisayarlarda, grafik ayarlarını yükseğe almak ve bir soğutucu kullanmaktır.

 

FPS ve Ping süreniz arasındaki denge bu şekilde oluşur. İnternetten gelen veri işlemciye dökülür ekran kartı görüntüleri işler ve ortaya oyun çıkar. Ekran kartından çıkan veri tepkime süresi ile monitöre yansıtılır. Bu sebeple bir tık gecikme söz konusudur.

 

İyi oyunlar.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın