Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

AB Projeleri Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkeleri kapsayan AB projeleri ile eğitim, istihdam, inovasyon gibi alanlarda çalışmalar yürütülmektedir. Çalışmaların temel amacı Avrupa Ülkeleri arasında hareketliliği sağlamak ve işbirliğini geliştirmektir.
 AB Projeleri Nedir? Nasıl Uygulanır?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor AB Projeleri Nedir? Nasıl Uygulanır?

Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkeleri kapsayan AB projeleri ile eğitim, istihdam, inovasyon gibi alanlarda çalışmalar yürütülmektedir. Çalışmaların temel amacı Avrupa Ülkeleri arasında hareketliliği sağlamak ve işbirliğini geliştirmektir.

AB Projeleri Nedir, Nasıl Uygulanır?

Avrupa Birliği (AB) projeleri hibe programı kapsamında uygulanır ve AB bütçesi ile fonlanır. Projeler kişiler tarafından değil kurumlarca hazırlanır ve onaya sunulur. Onay alan projelere maddi destek AB tarafından verilir. Projesi onaylanan üniversiteler, iş bulma kurumları, sivil toplum kuruluşları (STK) kendi ilanlarını yayınlar. Yayınlanan ilanlar içerisinde projenin kapsamı, kimlerin başvuru yapabileceği, başvuru tarihleri, gerekli belgeler, yatırılması gereken ücretler gibi detaylar belirtilir.

Esnek Reklam Alanı
 

Proje İçerikleri

AB projeleri türüne göre farklı içeriklere sahip olabiliyor. Eğitim, gönüllülük, iş, staj gibi konular bunlardan bazılarıdır. Başvuran kişiler eğitim durumlarına ve arayışlarına göre bunlardan birisini tercih ederek başvurularını yapabilirler.

Eğitim alanında Erasmus projesi en başı çeken projelerden birisidir. Eğitim alınan bölüme göre değişkenlik göstermekle birlikte genelde 6 aylık bir eğitim sürecini kapsamaktadır. Öğrenciler için eşsiz bir deneyim sunduğunu da ifade etmek gerekir. bu projeye başvuracak kimselerin öğrenim hayatına devam ediyor olması gereklidir. Lisans veya lisansüstü öğrenciler eğitim öğretiminin ikinci döneminde yurtdışındaki bir üniversitede eğitimine devam edebilmektedir.

Sadece eğitim alan öğrenciler değil aynı zamanda eğitim veren öğretmenler de bu programdan istifade edebilmektedir. Üniversiteler arasında öğretim görevlisi değişikliği yapılmasını öngören bu proje ile yurtdışına giden çok sayıda akademisyen mevcuttur.

AB projelerinin önemli bir kısmında da gönüllülük esası ön plana çıkmaktadır. Avrupa Gençlerini gönüllü olarak sosyal sorumluluk alanlarında istihdam etmek bu projelerin temel amaçları arasındadır. Gönüllülük projelerinde gerek uluslararası gerekse de ulusal kurumlarda ve STK’larda görev almak mümkündür. Bu projeler kesinlikle ticari amaç gütmez. Avrupa Birliği karşılıksız olarak bu oluşumları fonlamaktadır.

Kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmak isteyenler için önemli AB projelerinden bir diğeri de staj içerikli projelerdir. AB’nin finanse ettiği projeler kapsamında farklı sektörlerde staj yapmak mümkündür. Yapılan bu stajlar çalışanların kariyerleri açısından oldukça önemli bir köşe taşı olacaktır.

Proje Süreleri

Projelerin sürekli her bir projenin kapsamına göre değişkenlik arz ediyor. Kimi projeler 4-5 günlük olurken kimileri aylar sürebiliyor. Projenin uzunluğu açıklama kısımlarında detaylı olarak belirtiliyor. Böylelikle başvuracak kişinin ne kadar süre geçerliliği bulunan bir pasaport sahibi olması gerektiği de belirlenmektedir.

Başvuru Usulleri

AB projeleri yurtdışı eğitim fırsatları için başvurular her projenin kendisine hastır. Ancak sürecin büyük oranda online işlediğini ifade edebiliriz. Başvurular projede belirtilen internet sayfaları üzerinden form doldurarak gerçekleştirilmektedir. Yapılan tüm başvurular kurumlar tarafından incelenmekte ve uygun olanlara geri dönüş yapılmaktadır.

Başvuru sonucu olumlu değerlendirilenlere genellikle mail yoluyla geri dönüş yapılmaktadır. Kendisine olumlu dönüş yapılan adaylardan birtakım belgeleri süresi içerisinde toplamaları istenmektedir. Belgeler eksiksiz bir şekilde toplanıp kuruma sunulduktan sonra süreç yurtdışına çıkılacak tarihi beklemekle geçiyor.

AB Projelerine Kimler Başvurabilir?

Avrupa Birliği projelerine başvuruda genellikle bir yaş sınırlaması yoktur. Ancak başvuranların yaşları genel olarak incelendiğinde 18 ile 36 yaş arası kimselerin olduğu görülür. Fakat böylesi bir zorunluluk olmadığını yinelemek gerekir. Koronavirüs nedeniyle sosyal hareketliliğin sıfıra indiği günümüzde bazı projeler askıya alınmış olsa da yeni normale uyum için çalışmaların devam ettiğini de belirtmek gerekir. dolayısıyla projelerin devamı gelecektir. Hatta yeni normal için çok daha fazla projenin hayata geçirilebileceğini söylemek de yanlış olmayacaktır.

AB Projelerinin Avantajları Nelerdir?

AB projeleri nedir sorusunun yanıtını kısa ve öz bir şekilde yanıtladıktan sonra bu projelerin ne gibi avantajlar sağladığına değinelim. Öncelikle bu projeler hedef odaklıdır. Dolayısıyla iş, eğitim, staj gibi çeşitli hedeflerinizi gerçekleştirmek için bu projelere katılabilirsiniz. İkinci olarak Avrupa Birliği çatısı altında gerçekleştirilmesi nedeniyle bu projeler tüm devletler ve kurumlar nezdinde muteberdir. Kariyerinize ekleyeceğiniz AB projeleri sizin için en iyi referanslardan birisi olacaktır.

Dilimize ağ veya bağlantı olarak çevrilen network açısından da projelerin önemi büyüktür. Zira katıldığınız projelerde birçok yeni insanla tanışmakta e çevrenizi genişletmektesiniz. Projelerde yer alan insanların kalburüstü olmaları da size değer katacak artılardan bir diğeridir. Proje bitiminde ülkemize döndüğünüzde kendi alanınız ile ilgili çalışmalarınızda bu bağlantılarınızı en iyi şekilde kullanma imkanına sahip olabilirsiniz.

AB projelerinin en büyük faydalarından bir diğeri de yabancı dile olan katkısıdır. Her ne kadar iyi derecede yabancı dil bilgisi olursa olsun bu dili kullanmak ayrı bir meziyettir ve ancak pratik ile mümkündür. İşte bu projeler size yabancı dilinizi geliştirme ve pratiğe dökme imkanı sunacaktır. Yabancı dile maruz kalmak olarak tabir edilen hususu da yurtdışında yaşayacağınızı da belirtmek gerekir.

Son olarak gideceğiniz ülkelerin kültürünü tanımanız, gezmeniz ve eğlenmeniz de yanınıza kar kalacaktır. Dolayısıyla pek çok zaviyeden AB projelerinin avantajlarının bulunduğunu özetlemek gerekir.

Proje Takibini Nasıl Yapabilirim?

AB projesi ilanları internet sayfamızda sizler için düzenli olarak paylaşılmaktadır. Yayınlanan güncel ilanları detayları ile birlikte inceleyip size uygun olanlara başvuru yapabilirsiniz. Bunun için web sayfamızda yer alan proje, hibe ve fonlar adlı menünün altındaki AB projeleri sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Açılan sekmede karşınıza en güncel projeler sıralı halde sunulacaktır.

Proje tanıtımı yapan yazılarımızın içerisinde nasıl ve nereden başvuru yapacağınıza ilişkin bilgileri de bulabilirsiniz. Doğrudan linklerle yönlendirmeler yapılmış durumdadır. Bu sayede karışık kaynaklardan bilgi toplamak durumunda kalmayacaksınız. Sadece web sayfamızdan edineceğiniz güncel ve doğru bilgiler sayesinde başvurularınızı yapabileceksiniz.

AB Projelerinde Ücret Alınıyor Mu?

AB projesi ile yurtdışına gitmek isteyenlerin sordukları soruların başında ücret konusu geliyor. Yukarıda da kısaca ifade ettiğimiz üzere AB projeleri AB tarafından fonlanmakta ve kesinlikle ticari bir amaç güdülmemektedir. Dolayısıyla projeleri yürüten kurumlar, kuruluşlar ve STK’lar kesinlikle başvuran kimselerden ücret talep etme hakkına sahip değildir. Bu tür bir ücret talep edenlere de kesinlikle itibar edilmemesi gereklidir.

AB projeleri için her ne kadar ücret istenmiyor olsa da yapılacak masraflar başvuran kimseye ait olacaktır. Bu kapsamda pasaport, otel masrafı, yemek gibi birtakım masraflar başvuran kimseye ait olabiliyor. Ancak bunların dahi projeler göre değişkenlik gösterdiğini ifade etmek gerekir. Dolayısıyla proje detaylarının iyi bir şekilde incelenmesi gereklidir.

Masrafların dışında projeye katılım ücreti adı altında herhangi bir ücret talep edilmemesi gereklidir. Bu konuda hassas davranarak dolandırıcılara karşı dikkatli olmanızı sizlere tavsiye ederiz. Erasmus gibi bazı projelerde 6 aylık dönemi kapsayan masraflar AB tarafından 3 ayrı dönemde öğrencilere ödenmektedir. Bunlardan birincisi Erasmus’a gitmeden önce, ikincisi eğitim esnasında üçüncüsü ise eğitim sonrasındadır.

Genellikle verilen bütçelerin yeterli seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha fazlasını yapmak isteyenler kendi ceplerinden harcayabilir. Fakat elde edilen kazanımlar karşısında bunların son derece cüzi miktarlar olduğunu ifade edebiliriz. Sizler de AB projeleri ile yurtdışı hayalleri kuruyorsanız web sayfamızı takipte kalınız. Güncel AB projeleri hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın